Wózki paletowe, czyli tzw. paleciaki

Na przestrzeni ostatnich lat wózki paletowe, zwane potocznie także jako paleciaki, stały się najczęściej spotykanym urządzeniem do transportu towarów na względnie krótkich odcinkach. Są to uniwersalne i proste w obsłudze urządzenia, które pozwalają na transport palet wewnątrz magazynów, hal produkcyjnych lub w supermarketach i sklepach budowlanych. Od kilku lat na rynku urządzeń techniki magazynowej odnotowuje się znaczny przyrost liczby wózków elektrycznych. Przy aktualnej liczbie typów i modeli paleciaków, wybór odpowiedniego urządzenia może w pierwszej chwili być niejasny. W tym krótkim artykule wyjaśnimy jakie są rodzaje paleciaków oraz na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przed zakupem.

 

Rodzaje wózków paletowych

 

1. Ręczny wózek paletowy

Ręczny paleciak to najprostsze z możliwych urządzeń do przemieszczania palet z lekkimi towarami na niewielką odległość. Największą zaletą takiego wózka jest niska cena - aktualnie na rynku jest to najtańsze urządzenie tego typu. Ręczne wózki paletowe z reguły występują z udźwigiem 2500 kg, aczkolwiek zgodnie z obowiązującymi przepisami, jedna osoba nie może transportować (ciągnąć/pchać) ładunków, które są cięższe niż 450 kg. Przy konieczności transportu cięższych palet, na pracodawcy ciąży obowiązek dostarczenia takich rozwiązań, które zminimalizują wysiłek fizyczny pracownika.

Więcej szczegółów na temat bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych: LINK.

 

Ręczne paleciaki

 

 2. Elektryczny wózek paletowy z dyszlem prowadzony

Od kilku lat na polskim rynku można zaobserwować  wzrost popularności elektrycznych wózków magazynowych. Ręczne paleciaki po kilku latach eksploatacji są zastępowane przez ich elektryczne odpowiedniki, które charakteryzują się znacznie większym komfortem i efektywnością pracy. Ważnym aspektem przy wyborze elektrycznego paleciaka, są parametry transportowanych ładunków. Producent EP Equipment może wyposażyć wózki w widły, o różnej długości oraz o różnym rozstawie. Podstawowe elektryczne paleciaki wykorzystują z reguły napięcie 24V, natomiast wózki przeznaczone do bardziej wymagających zadań, są zaprojektowane w technologii 48V (np. WPL 201).

Ostatnimi czasy coraz częściej stosowany jest tzw. tryb żółwia, który umożliwia pracę z dyszlem w pozycji pionowej. Takie rozwiązane jest bardzo przydatne w sytuacji, gdzie nie ma wiele miejsca do manewrowania paleciakiem np. podczas pracy na windach samochodów dostawczych.

 

Elektryczne wózki paletowe

 

3. Elektryczny wózek paletowy z podestem dla operatora

Elektryczne wózki magazynowe z podestem dla operatora są przeznaczone do transportu palet na dużych odległościach. Tego typu wózki przeważnie charakteryzują się możliwością poruszania z większą prędkością niż wózki prowadzone oraz bateriami o większej pojemności. Aby zapewnić jeszcze większy komfort użytkowania, podesty takich modeli jak RPL201H lub EPT20-RASS są specjalnie amortyzowane.

 

Elektryczne wózki paletowe z podestem operatora

 

4. Elektryczny wózek paletowy z masztem

Elektryczne wózki podnośnikowe takie jak modele ES12 12ES lub ES12 25DM, zwane są potocznie jako elektryczne paleciaki z masztem. Na ten temat można znaleźć więcej inormacji w następującym artykule: „Wózek podnośnikowy - jak wybrać?”

Elektryczne-wozki-podnosnikowe

  

Baterie w elektrycznym wózku paletowym

Elektryczne wózki paletowe mogą zostać wyposażone w różnego rodzaju baterie:

- kwasowo-ołowiowe – baterie, które są najdłużej na rynku, przeważnie stosowane w starszych modelach wózków. Wymagają konserwacji okresowej - mi.in. dolewania wody destylowanej do każdej celi. Podczas ładowania akumulatorów wydziela się szkodliwy gaz, którego zbyt duże stężenie może prowadzić do eksplozji. Z tego powodu, zgodnie z obowiązującymi przepisami ładowanie wózków z bateriami kwasowymi może odbywać się wyłącznie w specjalnie wentylowanych pomieszczeniach.

- AGM – w przeciwieństwie do baterii kwasowo-ołowiowych, są bezobsługowe – nie wymagają konserwacji. Elektrolit znajduje się w specjalnej szklanej macie, co sprawia że nie musi być uzupełniany. Szczelna konstrukcja baterii AGM, sprawia że aby ładować urządzenia na terenie zakładu pracy, nie trzeba wygraniczać dedykowanego miejsca oraz nie ma konieczności montowania dodatkowej wentylacji. 

- litowo-jonowe – baterie litowo-jonowe podobnie jak akumulatory AGM są całkowicie bezobsługowe. Charakteryzują się bardzo krótkim czasem ładowania – zaledwie 2,5 godziny (w przypadku produktów producenta EP Equipment). Czas ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych oraz AGM może wynosić od 8 do 10 godzin. Ponadto krótkie doładowywania baterii litowo-jonowych (np. podczas przerwy obiadowej), nie wpływają negatywnie na żywotność jednostki zasilającej. Podczas ładowania nie występuje emisja szkodliwych gazów.

 

Podsumowanie

Elektryczne wózki paletowe z baterią litowo-jonową to niewątpliwe przyszłość transportu bliskiego. Niewielkie gabaryty, długi czas pracy, możliwość krótkich doładowywań – wszystkie te aspekty sprawiają że są to idealne zamienniki klasycznych paleciaków. Są one coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez magazynierów, ale także kurierów, kierowców czy sprzedawców. Aby zapoznać się z ofertą elektrycznych wózków magazynowych producenta EP Equipment, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej – www.paleciaki.info. W przypadku jakichkolwiek pytań lub niejasności zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.