Wprowadzenie

Znaczna część z nas nie wyobraża sobie, jak przydatne są wózki widłowe. Jeśli się dłużej zastanowimy, to zauważymy, że wózki są wykorzystywane w prawie każdych sklepach, magazynach oraz np. zakładach produkcyjnych. Krótko mówiąc, otaczają nas na co dzień. Dzięki nim zaoszczędzamy wiele przestrzeni oraz cennego czasu. Mimo, że nie zważamy na to codziennie uwagi, to warto pamiętać, że dzięki tym urządzeniom nasza praca jest łatwiejsza i bardziej efektywna. Przyjrzyjmy się zatem bliżej bogatej historii pierwszego wózka widłowego.

Na wstępie warto zaznaczyć, że wózek widłowy był wymyślany i udoskonalany etapami, a o poszczególnych modernizacjach często decydował czysty przypadek.

Pierwszy prekursor

Pierwszymi prekursorami wózków widłowych były dwukołowe wózki transportowe, które powstały ponad 100 lat temu. Pozwalały one na transport wielu ładunków bez przymusu ich podnoszenia. Mimo, że urządzenia były wtedy dość prymitywne, to szybko zyskały wielu zwolenników.

XIX wiek był kluczowy dla rozwoju wózków. W tym czasie stacje kolejowe na całym świecie zaczęły używać drezyn. Były to pierwowzory aktualnych wózków widłowych. Największą ich bolączką było to, że musiały być ładowane ręcznie.

Napęd elektryczny

1906 rok był kolejnym krokiem milowym. Przewoźnik Pennsylvania Railroad dołożył do wcześniejszej „platformy transportowej” napęd elektryczny. Jego wynalazek otrzymał miano pierwszego na świecie wózka nienapędzanego siłą mięśni. Operator nie stał już, na tej samej platformie co ładunek, lecz za pulpitem, na którym znajdowały się elementy sterujące. Niewątpliwie była to rewolucja na rynku transportowym.

Podnoszenie ładunków

Następny przełom nastąpił po krótkim czasie. W 1909 roku został wynaleziony pierwszy wózek, który był w stanie podnieść ładunek z ziemi. Wykorzystywano, ten wynalazek w przemyśle papierniczym do transportu bel. Zastosowane w kołach łożyska kulkowe pozwalały jednemu pracownikowi na transport ładunku o masie 1800 kg.

Zastosowanie wideł

Po modyfikacji wózków ręcznych, powstały wózki z widłami. Widły zastąpiły wcześniej obniżane platformy, lecz pierwotnie znacząco różniły się kształtem od tych używanie obecnie. Na skutek tego, wózek był w stanie transportować tylko konkretny rodzaj produktów.

Hydraulika w wózku

W 1917 firma Clark skonstruowała pojazd na własne potrzeby, który służył do transportu ciężkich ładunków w sowim zakładzie produkcyjnym – Trucktractor. Kilka lat później zmodernizowano ten wynalazek, dzięki czemu praca wózka była bardziej wydajna. Stosowane dotychczas dźwignie i zapadnie zostały zastąpione hydrauliką siłową.

Pierwszy maszt

W 1923 w zakładach Yale został wynaleziony pojazd, który podnosił ładunek ponad swoją własną wysokość. Przez wiele osób to właśnie ten pojazd jest oficjalnie uważany za pierwszy wózek widłowy.

W ten sposób wygląda początek historii wózków widłowych. Trzeba pamiętać, że od tego czasu wózki znacząco się zmieniły. Jak widać ewolucja wózków trwa od dawna. Dzięki tym wszystkim wynalazkom, odkryciom, i modernizacjom dzisiaj możemy się cieszyć tak szeroką gamą wózków widłowych, masztowych oraz paletowych.