Przedstawiamy Państwu elektryczny wózek podnośnikowy. Jako przedstawiciel największego na świecie producenta urządzeń techniki magazynowej wierzymy, że jest on wszystkim czego potrzebuje Twoja fabryka lub magazyn. Nie wierz nam jednak na słowo – przekonaj się sam.

 

Główne zalety

Jeśli jeszcze nie posiadasz takiego urządzenia to powinieneś uważnie przeczytać poniższy artykuł, w którym postaramy się przybliżyć główne korzyści płynące z zakupu elektrycznego wózka podnośnikowego:

Po pierwsze elektryczne wózki podnośnikowe minimalizują obciążenie pracowników, zmniejszając tym samym potrzebę pracy fizycznej i przyspieszają proces układania i pakowania.

Po drugie elektryczne wózki podnośnikowe nie wymagają paliwa płynnego, co zmniejsza koszty operacyjne. Oznacza to także zerową emisję dwutlenku węgla i pozwala na ciągłą eksploatację wewnątrz pomieszczeń.

Po trzecie elektryczne wózki podnośnikowe pokonują długie odległości w krótkim czasie. Są również bardzo kompaktowe, dzięki czemu z łatwością manewrują w małych i ciasnych pomieszczeniach.

Po czwarte elektryczne wózki podnośnikowe mogą służyć pracownikom do szybkiego przemieszczania się po terenie zakładu. Pozwala to zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność. Mowa tu o np. wózkach z podestem operatora.

 

Rodzaje wózków podnośnikowych

Wszystkie wózki podnośnikowe mają podobną konstrukcję i powinny zapewnić podstawową funkcję jaką jest podnoszenia ładunku z ziemi na wysokość wyższą niż 80 cm. Niektóre z nich są tak skonstruowane że podnoszą towar na niewielkie wysokości, a inne mogą unosić towar nawet do wysokości 6000 mm.

 

1. Ręczny wózek podnośnikowy

Są to wózki podnośnikowe napędzane siłą mięśni. Najczęściej nominalny udźwig tych urządzeń to 1000 kg, a koszt zakupu jest niewielki i zależy od szczegółowej specyfikacji. Chociaż niektóre z nich mają „szybką pompę” podnoszenia, to jednak „szybka pompa” zwykle jest ograniczona do ciężaru nie przekraczającego 100 kg i pomaga tylko wtedy, gdy ładunek jest bardzo lekki. Przy wysokości podnoszenia wynoszącej 1600 mm lub więcej, podnośnik potrzebuje aż 100 obrotów pompy, aby podnieść towar na maksymalną wysokość. Podsumowując ręczne wózki podnośnikowe nie są przeznaczone do regularnego użytkowania, mogą powodować urazy przy pracy, a także ich wydajność jest bardzo niska.

 

2.Wózek podnośnikowy z masztem pojedynczym.

Elektryczne wózki podnośnikowe z masztem pojedynczym to głównie maszyny wyposażone w elektryczny napęd i podnoszenie. Zazwyczaj występują z masztami o wysokości podnoszenia 1600 mm lub 2000 mm oraz posiadają ładowność 1000 kg lub 1200 kg. Urządzenia te są przystosowane do transportu towarów na euro-paletach. Głównym zastosowaniem elektrycznego wózka podnośnikowego z masztem pojedynczym to podnoszenie towaru do takiej wysokości, która umożliwia pracownikowi na przemieszczenie towaru bez konieczności schylania się. Idealnie też sprawdza się jako wózek podnośnikowy służący do ładowania oraz rozładowywania samochodów dostawczych, busów lub samochodów ciężarowych. Ten typ urządzeń może zostać wyposażony w pilot zdalnego sterowania, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie towaru w pozycji stacjonarnej, bez konieczności przemieszczania się wokół wózka. Wózki podnośnikowe z masztem pojedynczym mogą być sporadycznie używane w magazynie, jeśli wysokość regałów nie przekracza 2 metrów. Jest to stosunkowo tani wózek podnośnikowy przeznaczony do wielu zastosowań, który w razie potrzeby może służyć nawet jako stół roboczy bądź wózek widłowy.

 

3. Elektryczny wózek podnośnikowy z masztem podwójnym

Jest to najpopularniejszy w pełni elektryczny wózek podnośnikowy, który znajduje szerokie zastosowanie w małych/średnich magazynach, sklepach detalicznych, zakładach produkcyjnych i warsztatach. Wysokość podnoszenia zazwyczaj mieści się w przedziale od 2000 mm do 4800 mm. Elektryczne wózki podnośnikowe dostępne są z udźwigiem w przedziale od 1000 kg do 1600 kg, przy czym niektóre modele są w stanie podnosić jeszcze więcej. W zależności od potrzeb jesteśmy w stanie dostarczyć urządzenia z różnymi bateriami i konstrukcją masztów. Z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić że nie ma takiego wózka, którego nie jesteśmy w stanie dostarczyć. Podczas gdy tradycyjny wózek unoszący jest wyposażony w akumulatory kwasowo-ołowiowe, EP Equipment oferuje szereg urządzeń z bezobsługowym akumulatorem żelowym. Zaletą jest proste ładowanie oraz brak obsługi i konserwacji akumulatora (m.in. uzupełniania wody). Co więcej podczas ładowania nie wydobywają się z wózka żadne szkodliwe opary, a więc nie ma potrzeby desygnowania do tego celu specjalnego pomieszczenia z wentylacją. Elektryczne wózki podnośnikowe z masztem podwójnym są zawsze wyposażone w wbudowany prostownik, co pozwala na wygodne ładowanie w każdym miejscu w magazynie. Dzięki niewielkim gabarytom sprawdzą się świetnie wszędzie, tam gdzie tradycyjny elektryczny wózek widłowy się nie zmieści. Większość transportu odbywa się na standardowych paletach euro. Jednakże dla klientów, którzy posiadają palety w niestandardowych wymiarach mamy też rozwiązanie w postaci wózka oznaczonego mianem „straddle”. Jest to elektryczny wózek podnośnikowy wyposażony w karetkę i zawieszane widły, dzięki czemu operator może dostosować szerokość rozstawu do niestandardowej palety. Ten typ elektrycznego wózka podnośnikowego może ładować praktycznie każdy rodzaj towaru niezależnie od jego długości i szerokości (o ile oczywiście nie przekroczymy bezpiecznego udźwigu wózka). Wózek „stradde” zapewnia wszystkie pozostałe funkcje – jak każdy inny elektryczny wózek podnośnikowy EP Equipment.

  

4. Elektryczny wózek podnośnikowy z podestem / platformą dla operatora

Jeśli masz ciężkie warunki pracy lub pokonujesz większe odległości i zależy ci na szybkiej pracy to zapewne wybierzesz elektryczny wózek podnośnikowy z podestem dla operatora. Ten rodzaj wózków jest zaprojektowany tak aby sprostać najcięższej – również wielozmianowej pracy. W chwili obecnej posiadamy urządzenia z wymienną baterią kwasowo-ołowiową, lub z akumulatorem litowo-jonowym, który umożliwia pełne ładowanie w czasie do 2,5 godziny. W momencie gdy platforma jest złożona to urządzenie można wykorzystać jako standardowy wózek podnośnikowy lecz wtedy porusza się z mniejszą prędkością. W momencie gdy podest i bariery boczne są rozłożone to wózek porusza się z maksymalną prędkości przewidzianą dla danego modelu.

 

W jaki sposób kupić dobry elektryczny wózek podnośnikowy?

 Zakup elektrycznego wózka podnośnikowego zależy od wielu czynników. Głównymi kryteriami które decydują o wyborze są: przestrzeń, dostęp do energii elektrycznej, wymagana wysokość podnoszenia, wymagany udźwig oraz przede wszystkim cena. Bardzo ważne aby mieć świadomość, że udźwig wszystkich wózków podnośnikowych spada wraz z wysokością podnoszenia. Dla przykładu elektryczny wózek podnośnikowy, którego nominalny wózek podnośnikowy wynosi 1200 kg może podnosić towary o takiej masie tylko do wysokości podnoszenia 2500 mm. Powyżej 2500 mm udźwig ten spada i należy przestrzegać diagramu udźwigu, aby bezpiecznie pracować takim urządzeniem. Kupując elektryczny wózek podnośnikowy musisz znać ciężar, który będziesz odkładał na najwyższe półki w Twoim magazynie. Oczywiście im niżej tym ciężar magazynowych towarów może być większy.