Rodzaje baterii litowo jonowych w wózkach widłowych. 

Pracę nad rozwojem technologii litowo-jonowej rozpoczęto ponad 100 lat temu, lecz dopiero w 1970 roku akumulatory litowo-jonowe pojawiły się na rynku. Największy przełom nastąpił pod koniec lat siedemdziesiątych kiedy to udało się stworzyć pierwszą baterię w której lit wędrował w postaci jonów przez baterię z jednej elektrody do drugiej. Podczas ładowania jony litu przemieszczają się z (węglowej) anody do katody i tam są przechowywane. Podczas rozładowywania proces ten się odwraca. Takie rozwiązanie jest podstawą tworzenia baterii litowo-jonowych do dnia dzisiejszego. Jak widać sama technologia jest udoskonalana przez kilkadziesiąt lat a swoją popularność  w ostatnich latach zyskuje głownie dzięki obniżeniu kosztów produkcji ogniw. Jeśli już mowa o ogniwach to w elektrycznych wózkach widłowych i elektrycznych wózkach paletowych (podnośnikowych) znajdziemy ich dwa rodzaje: ogniwo litowo-żelazowo-fosforanowe LFP (Lithium Ferro Phosphate) oraz ogniwo niklowo-manganowo-kobaltowe NMC (Nickel Manganese Cobalt oxide).

Bateria litowo-jonowa LFP.

Najbardziej tradycyjna i znana od lat 90-tych forma akumulatora litowo jonowego. Ten typ ogniwa znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – na początku lekkie przenośne urządzenia a ostatnio także duże maszyny przemysłowe i wózki widłowe.  Bateria LFP stanowi skuteczne źródło zasilania co w połączeniu z prostym i szybkim ładowaniem,  stanowi realną alternatywę dla maszyn napędzanych benzyną lub olejem napędowym.

Znane ze swojej spójności, niezawodności i długiej żywotności baterie LFP zmieniły sposób w jaki używamy energii elektrycznej w wielu miejscach pracy. Dzieje się tak po części dzięki uniwersalnemu kształtowi ogniw ale także dzięki niskim kosztom produkcji.

Zalety baterii litowo-jonowej LFP.

Istnieje wiele argumentów „za” wykorzystaniem ogniw LFP do zasilania elektrycznych wózków paletowych. Zwłaszcza w dużych urządzeniach przemysłowych mniejsza gęstość baterii nie odgrywa tak dużej roli, a wiec inne parametry okazują się bardziej „kluczowe”. Ogniwo LFP jest bardzo stabilne z bardzo ograniczoną możliwością niekontrolowanego wzrostu temperatury. Nawet jeśli w skutek wypadku przebijemy ogniwo na wylot to samozapłon nie nastąpi. Jest to bardzo ważna cecha szczególnie w wózkach widłowych które są w ciągłym ruchu. Jedyne co może się zdarzyć to z ogniwa zacznie się wydobywać niegroźny dym. Drugą zaletą jest koszt baterii. Podczas gdy inne technologie są jeszcze w fezie rozwoju to ogniwa LFP są dobrze przetestowane i produkowane w dużych ilościach. Ze względu na powszechną dostępność koszt baterii jest niski a jednocześnie oferuje wszystkie zalety technologii Li-Ion takie jak szybkie ładowanie, wysoka wydajność energetyczna i bezobsługowość. Dzięki temu akumulator LFP jest idealnym wyborem dla naszego cięższego sprzętu oraz wózków widłowych takich jak pierwszy na świecie wózek zaprojektowany w około baterii litowo jonowej L1 (LINK). Dzięki rygorystycznym testom i zmianom projektowym postępującym od lat 90-tych baterie LFP są bardzo funkcjonalne i niezawodne.

Wady baterii litowo-jonowej LFP.

Główną wada ogniw LFP jest ilość energii która może być magazynowana wewnątrz celi. Z tego powodu nie baterie litowo jonowe nie mogą być wykorzystywane w urządzeniach które wymagają maksymalnej mocy przechowywanej w ograniczonej przestrzeni przy minimalnej wadze. Jednym z przykładów może być przemysł motoryzacyjny w którym duża ilość energii musi być przechowywana w bardzo graniczonej przestrzeni a ciężar odgrywa kluczową rolę. Innym przykładem mogą być bardzo małe elektryczne wózki magazynowe takie jak EPT 12EZ (LINK) czyli najmniejszy i najlżejszy elektryczny wózek paletowy na świecie bądź zdobywca nagrody IF Design Awards (LINK) WPL 201 (LINK) czyli najmniejszy i najbardziej zwrotny 2 tonowy wózek paletowy na świecie.

Bateria litowo-jonowa NMC.

Ogniwa NMC są nowszym źródłem zasilania niż LFP gdyż ich produkcję zapoczątkowano w 2009 roku. Ten tym ogniwa cieszy się coraz większą popularnością w elektronarzędziach i innych małych (przenośnych) urządzeniach wykorzystujących energię akumulatora. Dzieje się tak dzięki gęstości energii i całkowitej pojemności.

Zalety baterii litowo-jonowej NMC.

Istnieje wiele czynników które powodują że producenci rozważają wybór ognie NMC jako podstawowego źródła zasilania. Te zalety dla produktu są także „plusami” dla użytkownika końcowego który użytkuje produkt, niezależnie czy jest to elektronarzędzie czy sprzęt magazynowy. Podstawową zaletą akumulatorów NMC jest ich wysoka gęstość energii dzięki czemu maszyny są bardziej kompaktowe i lekkie. Zwłaszcza przy projektowaniu elektrycznych wózków paletowych ta technologia okazuje się niezwykle przydatna. Wykorzystanie ogniw NMC umożliwia stworzenie niewielkich i lekkich wózków paletowych dzięki którym konkurenci EP Equipment (LINK) pozostają daleko w tyle.

Jako nowsza forma baterii, ogniwa NMC konsekwentnie ewoluują i rozwijają aby stać się mniejszymi i bardziej skutecznymi. Przy wciąż rozwijającej się technologii NMC to co zobaczymy za kolejne 10 lat może okazać się zupełnie przestarzałe w zależności od kierunku rozwoju tego typu ogniw.

Wady baterii litowo-jonowej NMC.

Podczas gdy ogniwa NMC mają swoje zalety w zakresie gęstości mocy którą mogą przechowywać to mają tez niestety swoje wady. Chociaż ogniwa NMC są bardzo dobrym wyborem dla małych wózków paletowych lub wózków podnośnikowych gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona to nie powinny być pierwszym wyborem tam gdzie ograniczona przestrzeń nie jest głównym problemem. Po przebiciu ogniwo NMC jest bardziej podatne za samozapłon. W branży wózków widłowych i urządzeń podnośnikowych takie ryzyko jest ograniczone do minimum gdyż akumulatory są znacznie lepiej chronione przez stalowe skrzynie w których można umieścić ogniwa. Nie da się niestety zastosować takiego rozwiązania w samochodzie który może ulec poważnemu wypadkowi. 

 bateria Tesla

 

W zależności od zastosowania ogniwo NMC nie musi być koniecznym wyborem, ponieważ większa gęstość energii i mniejsza Wagan na KWh nie zawsze są potrzebne.

 

Baterie litowo-jonowe LFP vs NMC - która z nich jest lepsza dla branży wózków widłowych ?

 

Teraz lepiej rozumiesz jaka jest różnica pomiędzy ogniwami stosowanymi w urządzeniach techniki magazynowej i w wózkach widłowych. Jak widać z zestawienia obydwie technologie mają swoje zalety ale także i wady. W skrócie wygląda to następująco:

LFP:

- Technologia ta odgrywa dużą rolę w większym sprzęcie gdzie gęstość mocy nie jest kluczem do działania przez całą dobę.

- Akumulatory LFP są najbardziej powszechnym, najtańszym i łatwo dostępnym źródłem zasilania

- dzięki swej niezawodności od lat są używane do zasilania wózków widłowych

NMC:

- wykorzystywane w najmniejszych wózkach paletowych dzięki czemu udało się zminimalizować gabaryty i wagę tych urządzeń

- wyższy koszt przez co nie mają zastosowania na większą skalę w wózkach widłowych

Firma EP Equipment ciągle rozwija gamę produktów uwzględniając przy tym okoliczności zmieniającego się rynku wózków widłowych. W zależności od przeznaczenia EP wybiera dla każdego produktu najlepszą technologię zasilania. Dzięki temu elektryczne wózki paletowe, elektryczne wózki podnośnikowe i elektryczne wózki widłowe są odpowiednio wydajne, bezpieczne i niezawodne co w połączeniu z bardzo dobrą ceną końcową od wielu lat zapewnia sukces rynkowy.

Jako największy na świecie producent wózków paletowych z napędem litowo-jonowym EP Equipment oferuje szeroką gamę urządzeń opartych zarówno na technologii LFP jak i NMC. Mamy nadzieję że wystarczająco naświetliliśmy kwestię baterii litowo-jonowych stosowanych w wózkach widłowych, ale jeśli macie jakiekolwiek pytania to śmiało zadawajcie pytania w komentarzach. Żadne z nich nie pozostanie bez odpowiedzi.